РОЗРОБКА АЛТ-ЧУТЛИВОГО БІОСЕНСОРА НА ОСНОВІ ГЛУТАМАТ ОКСИДАЗИ

Автор(и)

  • Д. О. Мруга Інститут молекулярної біології та генетики НАН України, Україна
  • С. В. Дзядевич Інститут молекулярної біології та генетики НАН України, Україна
  • О. О. Солдаткін Інститут молекулярної біології та генетики НАН України, Україна

Анотація

Аланінамінотрансфераза — органоспецифічний фермент, концентрація якого в крові здорової людини знаходиться на сталому рівні — до 35 од.акт./л. Але, цей показник зростає в рази та десятки разів при пошкодженні органів-депо, що дозволяє застосовувати рівень активності АЛТ в сироватці в якості маркеру захворювань печінки. В печінці людини також присутній фермент АСТ (аспартатамінотрансфераза), який, окрім печінки, локалізується в серцевому м’язі та нирках. Вміст АСТ в сироватці в нормі не перевищує 40 од.акт./л. Концентрація в крові АЛТ та АСТ та кореляція між цими показниками є неспецифічним біомаркером гепатоцелюлярних пошкоджень, спричинених такими хворобами як вірусний та аутоімунний гепатит, алкогольне пошкодження печінки, жирова дистрофія, цироз та ін. Крім того дослідження активності АЛТ та АСТ застосовуються для експрес-аналізу інфаркту міокарду. Тому розробка швидких, точних та простих в експлуатації пристроїв для моніторингу АЛТ є вельми актуальним завданням біотехнології.

Посилання

X.-J. Huang et al. Aspartate Aminotransferase (AST/GOT) and Alanine Aminotransferase (ALT/GPT) Detection Techniques. Sensors (Basel). 2006 Jul; 6(7): 756–782.

G. S. Xuan et al. Development of an electrochemical immunosensor for alanine aminotransferase. Biosensors and Bioelectronics. 2003 Dec; 19(4): 365-371

Опубліковано

2022-06-21

Номер

Розділ

ПРОМИСЛОВА, ХАРЧОВА, СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКА, ФАРМАЦЕВТИЧНА ТА МЕДИЧНА БІОТЕХНОЛОГІЯ